środa, 4 maja 2016

Bruksela - dojazd z lotniska i transport miejski

Jeśli wybieracie się do Brukseli jedną z tanich linii, to de facto przylecicie nie do niej, a do oddalonego o około 60 kilometrów Charlerois. Dojazd do stolicy Belgii nie będzie stanowił problemu, bo opcji jest kilka, ale czasem może przewyższać lub równać się z kosztem biletu lotniczego. Ot, urok "taniego" podróżowania. Najprościej dojechać z Charlerois do Brukseli jednym z autobusów Shuttle Bus. Najbardziej popularny przewoźnik to Flibco: klik. Trzeba pamiętać, że z reguły im wcześniej kupuje się bilet, tym taniej, ale nie ma reguły bo Flibco często organizuje promocje. W tej chwili koszt dla jednej osoby, w dwie strony, na sierpień wynosi 15 euro, a Flibco na swojej stronie gwarantuje, że przejazd w jedną stronę nie będzie wynosił więcej niż 14 euro. Transfer z lotniska do centrum miasta oferują też niektóre linie lotnicze. Warto sprawdzić, my skorzystaliśmy z oferty Wizz Shuttle Bus, która była zdecydowanie najtańsza (przed chwilą sprawdziłam - 84 złote za 2 osoby w 2 strony), a dobrze skorelowana z godzinami odlotu. Busik jeździ z lotniska Charlerois do dworca Gare du Midi. Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pociągu, ale wymaga ono trochę więcej gimnastyki - autobusem trzeba dostać się na dworzec kolejowy w Charlerois i dopiero tam się przesiąść. To wyjście jest także droższe.

Gdy pierwszy raz dotarliśmy na dworzec Gare du Midi było już ciemno i zrobił na mnie jak najgorsze wrażenie. Jego okolice są bardzo brudne, a zapachy jakie tam się unoszą bardzo chciałabym zapomnieć. W dzień wygląda tylko trochę lepiej. Niemniej jest to wygodne miejsce przesiadkowe, bo zaraz obok znajdują się przystanki autobusowe i stacja dwóch linii metra: 2 i 6. 

Jedna ze stacji metra w Brukseli.

Metro w Brukseli bardzo łatwo opanować, ma tylko 4 linie (oraz 3 dodatkowe linie tzw. premetra), jest bardzo dobrze oznakowane i pokrywa 80% miejsc, które warto w tym mieście zobaczyć. Tak naprawdę poza metrem korzystaliśmy tylko raz z tramwaju - gdy chcieliśmy zobaczyć muzeum Horty w dzielnicy Chatelain i raz z autobusu do Gare du Midi, w drodze powrotnej na lotnisko. Przed wyjazdem warto zapoznać się ze stroną STIB - klik, gdzie pięknie rozrysowane są wszystkie mapy oraz znajduje się planer podróży (polecam). Metro kursuje od 5:30 do północy, później pozostają autobusy miejskie i taksówki. 

stacja Schuman
Zjazd do stacji metra Schuman w Dzielnicy Europejskiej.

Jednorazowy bilet, obejmujący całą sieć transportu miejskiego Brukseli (STIB) kosztuje 2,1 euro (2,5 jeśli kupowany jest w pojeździe), natomiast całodniowy 7,5 euro. Nie muszę chyba pisać, że warto przemyśleć wcześniej ile będzie się jeździć i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Bilety można kupić w kioskach i w automatach na stacjach/przystankach.

Maelbeek station
Stacja metra Maelbeek.


1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o Warszawę to zupełnie nie ma problemu z takim transportem z lotniska czy na lotnisko. Ja na przykłąd zamawiałem go tutaj http://viplimuzyny.com" i zawsze kierowca był na czas. Jest to moim zdaniem firma jak najbardziej warta polecenia

    OdpowiedzUsuń