czwartek, 3 lipca 2014

Rzym - dzień pierwszy - Piazza Navona

Gdy wchodzi się na Piazza Navona, łatwo zauważyć, że plac swoim wydłużonym kształtem i północnym zaokrąglonym końcem przypomina grecki stadion. Jest tak dlatego, że założono go dokładnie w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się sportowa arena z epoki cesarza Domicjana . Barokowe budynki, wśród nich kościół Sant'Agnese in Agone oraz Palazzo Pamphili wyznaczają dawną linię siedzeń. Łatwo wyobrazić sobie emocje towarzyszące rozgrywkom, które się tu odbywały, a były to między innymi wyścigi rydwanów.

Na placu znajdują się dwie imponujące fontanny: w centralnej części Fontana dei Quattro Fiumi (fontanna Czterech Rzek) i bardziej na skraju Fontana del Moro (fontanna Maura). Pierwszą z nich, w którą wkomponowany jest egipski obelisk o nazwie Agonale, zaprojektował wielki Bernini, a drugą Giacomo della Porta, choć autorem centralnej postaci Maura, od której wzięła nazwę, jest Borromini.

Na placu, który przeżywa ciągły rozkwit od czasu gdy siedzibą papiestwa stał się nieodległy Watykan, panuje prawdziwie wakacyjna atmosfera: są i grajkowie, i sprzedawcy balonów, i kuglarze, turyści i gołębie. Dookoła restauracje i kawiarnie. Wszystko to daje niezwykle malowniczy efekt.  Trudno było nam opuścić to miejsce i iść dalej. Całe szczęście wkrótce okazało się , że Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a w centrum wiecznego miasta - do placu Navona.Piazza Navona wieczorem

Fragment fontanny Czterech Rzek
Piazza Navona w dzień

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz