niedziela, 6 lipca 2014

Rzym - dzień pierwszy - Palazzo Altemps (Museo Nazionale Romano)

Na Muzeum Narodowe w Rzymie (Museo Nazionale Romano) składają się 4 placówki: Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Crypta Balbi oraz Terme di Diocleziano. Nam udało się odwiedzić trzy pierwsze.

Od razu, pierwszego dnia, rozpoczęliśmy od zbiorów w Palazzo Altemps. Na dwóch piętrach renesansowego pałacu przedstawiono kolekcję starożytnych rzeźb: greckich, egipskich oraz przede wszystkim rzymskich. Do najznamienitszych dzieł, które tam znajdziemy, zalicza się precyzyjnie wykonany tzw. sarkofag Ludovisi, przedstawiający starcia między Rzymianami, a barbarzyńcami. Oprócz eksponatów uwagę zwracają wnętrza i dziedziniec pałacu, a w szczególności efektowne freski w loggi oraz w pokoju kredensowym.  W pałacu znajduje się także barokowy, bardzo zdobny, kościółek pod wezwaniem świętego Aniceta. Południowego charakteru dodają rosnące w donicach cytryny i nimfeum.

Godziny otwarcia: 9:00-19:45 (kasa biletowa do 19:00); zamknięte w poniedziałki
Koszt: 7 euro do 4 placówek Museo Nazionale Romano (jeśli w jednej z nich jest akurat wystawa tymczasowa, to koszt biletu wzrasta do 10 euro) - możliwość zniżek/darmowego wejścia: Roma Pass
Adres: Piazza di Sant'Apollinare, 46RomeRM, Lazio 00186Italia
Strona internetowa: klik
Jedna z rzeźb w Pałacu Altemps

Palazzo Altemps


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz