sobota, 21 maja 2016

Bruksela - dzień drugi - Muzeum Instrumentów Muzycznych

Choć nazwa brzmi poważnie, to Muzeum Instrumentów Muzycznych nie jest placówką wyłącznie dla koneserów. Ja, na przykład, nie jestem melomanką, ani tym bardziej znawczynią muzyki. Ba, do dziś pamiętam, jak wiele wysiłku kosztowało mnie w liceum napisanie wypracowania "Czym jest dla Ciebie muzyka", a jednak nie żałuję ani minuty spędzonej w tym miejscu.

MIM Bruksela
Wejście do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Brukseli.
MIM Bruksela


Co stanowi o atrakcyjności MIM? Moim zdaniem to, że każdy zwiedzający otrzymuje, zawarty w cenie biletu, audioprzewodnik. Dzięki niemu najróżniejsze instrumenty można usłyszeć, a nie tylko zobaczyć. O ile każdy z nas przynajmniej mniej więcej wie jak brzmi gitara, skrzypce albo pianino, to czy słyszeliście na przykład szklaną harmonikę albo guqin?

MIM Bruksela

MIM Bruksela

Oczywiście sensem istnienia instrumentów są wydawane przez nie dźwięki, ale niektóre z eksponatów muzeum to prawdziwe dzieła sztuki. Czasem sztuki prymitywnej, a czasem to istne precjoza, pieczołowicie zdobione różnymi technikami. Mnie zachwyciło, że instrumenty pochodzą nie tylko z Belgii czy okolic, ale ze wszystkich stron świata. Oczywiście znaleźliśmy też swojskie dudy z Żywca.

MIM Bruksela

MIM Bruksela
Dudy z Żywca
Na dachu pieknego skądinąd budynku MIM znajduje się kawiarnia z równie pięknym widokiem na Brukselę. Tak powolnej obsługi jak tam, chyba jednak nigdzie nie spotkaliśmy, więc niedoczekawszy się kelnera poszliśmy zwiedzać dalej (po drodze zahaczając o food trucka z meksykańskimi przekąskami).

MIM Bruksela
Piękne secesyjne elementy zdobiące budynek muzeum.

Godziny otwarcia: wt-pt 9:30-17:00; sb, nd i święta 10:00-17:00; w poniedziałki zamknięte
Koszt: 8 euro (z Brussels Card bezpłatnie)
Adres: Montagne de la Cour 2 
Strona internetowa: klik

Dzień II: Pałac królewski - Muzeum Instrumentów Muzycznych - Królewskie Muzea Sztuk Pięknych - Coudenberg - Laurent Gerbaud - Katedra - Galerie św. Huberta - Jeanneke Pis - Manneken Pis - Kwiatowy dywan

2 komentarze:

  1. To jest jedno z lepszych muzeów, w którym byłam! Ale zdecydowanie najlepsza to muzeum Salwadora Dali'ego w Gironie. Długo nie mogłam się zebrać żeby się tam wybrać. Wiadomo, zawsze za mało pieniędzy. Ale pogrzebałam w internecie i znalazłam świetną ofertę pożyczki przez internet (tutaj więcej informacji) i poleciałam! Spłacałam pożyczkę przez jakiś czas, ale warto było!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszedłem na ten blog z google. Uważam że każdy powinien tu wejść bo blog jest ok.

    OdpowiedzUsuń