wtorek, 15 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Forum Romanum

Forum Romanum (wł. Foro Romano) stanowiło centrum towarzyskiego, kulturalnego, religijnego i politycznego życia starożytnego Rzymu. Aby w pełni docenić to miejsce i poczuć jego atmosferę, potrzebna jest spora doza fantazji. Jedynie oczyma wyobraźni zamiast ruin można zobaczyć budynki w pełnej okazałości, a zamiast turystów, Rzymian przechadzających się Via Sacra (pol. Święta droga) - najważniejszą ulicą Imperium. 

Samo forum to prostokątny plac o długości ponad 100 i szerokości około 50 metrów.  Jego początki sięgają panowania etruskiego króla Tarkwiniusza Pysznego (przełom V i VI wieku p.n.e). Początkowo zakładano, że jako symbol demokracji, będzie pozostawało puste. Z czasem jednak, nie tylko wokół placu zaczęły powstawać budynki, ale także w jego centrum wybudowano liczne łuki i kolumny ku pamięci najznamienitszych osób i wydarzeń. Jednym z najstarszych zabudowań, których pozostałości możemy podziwiać do dziś, jest Świątynia Westy (Tempio di Vesta). Zaraz obok niej znajdował się dom Westalek (Atrium Vestae). Strażniczki świętego ognia zaliczały się do najbardziej poważanych kobiet w starożytnym Rzymie, zamieszkiwały więc w imponującej rezydencji. Dość powiedzieć, że budynek miał kilka pięter i mieścił 3 baseny. Równie stare, jeśli nie starsze, są pozostałości po Regii - siedzibie najwyższego kapłana Rzymu. Dziś niestety przypominają jednak zdecydowanie bardziej gruzowisko, niż efektowną posiadłość. W 29 roku p.n.e. na Forum, w miejscu gdzie wcześniej spalono jego ciało, wybudowano świątynię Juliusza Cezara (Tempio di Cesare). Z imieniem wielkiego dyktatora związana jest też Kuria (Curia) - czyli gmach senatu, wybudowany na jego polecenie. Kuria, dzięki temu, że w średniowieczu została zaadaptowana na kościół, zachowana jest w rewelacyjnym stanie i daje choć małe wyobrażenie o tym,  jak wspaniale niegdyś musiał wyglądać cały kompleks. Ostatnią budowlą postawioną na Forum Romanum, okazała się kolumna ku czci bizantajskiego cesarza Fokasa - Colonna di Foca z 608 roku.
Moim zdaniem, aby naprawdę dobrze zapoznać się z Forum, należy się tam wybrać z wykwalifikowanym przewodnikiem (najlepiej więcej niż raz). Na pewno kiedyś mi się to uda, na razie mogę powiedzieć, że już trochę ponad godzinny samodzielny spacer pozostawia niezapomniane wrażenia. Zwłaszcza, jeśli pamięta się coś z lekcji historii (albo przynajmniej z serialu Rzym). Dobrze udać się tam jak najwcześniej. Jak to zwykle w takich miejscach bywa, z każdą godziną ludzi jest coraz więcej, a na dodatek rośnie temperatura. Późną wiosną, latem i wczesną jesienią trzeba pamiętać o nakryciu głowy, kremie z filtrem i o czymś do picia (a przynajmniej o pustej butelce - tu, jak i w całym Rzymie, znajdują się ujęcia pitnej wody).

Godziny otwarcia: 8:30-19:00 (kasa biletowa zamykana jest na godzinę wcześniej)
Koszt: 12 euro bilet łączony do Forum Romanum, Palatynu i Koloseum - możliwość zniżek/darmowego wejścia z Roma Pass - polecam, dla posiadaczy tej karty jest osobna kolejka, która porusza się w oka mgnieniu
Adres: Piazza Santa Maria Nova, 53RomaRM, Lazio 00186Italy - uwaga najlepiej wejść od Via dei Fori Imperiali
Stron internetowa: klik


Widok na Forum Romanum. Jasnobrązowy, prosty w formie budynek, to Kuria czyli budynek gdzie odbywały się posiedzenia rzymskiego Senatu.

Kościół San Lorenzo in Miranda zbudowany na ruinach świątyni Antoniusza i Faustyny.

Tempio del Divo Romolo, obecnie kościół św. św. Kosmy i Damiana, ma oryginalne rzymskie drzwi z brązu.

Świątynia Saturna dawniej służyła także jako skarbiec państwowy. Saturnalia, święto równości i pojednania, były jedną z najbardziej hucznie obchodzonych uroczystości w starożytnym Rzymie.

Widok na Via Sacra

Łuk Septymiusza Sewera upamiętnia zwycięstwa nad Arabami i Partami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz