piątek, 18 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Termy Karakalli

Wyobraźcie sobie spa mogące pomieścić 10 000 osób, o powierzchni ponad 100 000 metrów kwadratowych. Tyle liczyły sobie Termy Karakalli (wł. Terme di Caracalla). Duże, prawda? Budowę term rozpoczął pod koniec II wieku cesarz Septymiusz Sewer, a ukończył ją jego syn i następca - Marek Aureliusz Antoniusz znany jako Karakalla. Termy działały przez prawie trzy wieki, aż do momentu kiedy przez Gotów został zniszczony akwedukt, dostarczający do nich wodę. W dzisiejszym rozumieniu był to duży ośrodek rekreacyjny. Znajdowały się tu nie tylko, co oczywiste, łaźnie i baseny, ale także stadion, sale posiedzeń, galerie sztuki, a nawet dwie biblioteki. Budynki zaprojektowano i wykonano tak, aby spędzało się tu przyjemnie czas. Zdobiło je wiele mozaik, między inni słynni "walczący atleci", których podziwiać można w Muzeach Watykańskich.

Na przykładzie Term Karakalli można zaobserwować z jakim rozmachem budowano w starożytności. Co prawda, pozostał już tylko szkielet zabudowań, ale masywne mury dają wyobrażenie o rozmiarze całego kompleksu. Podobno z góry przykrywała go kopuła porównywalna, a może nawet większa, od tej na Panteonie. Jest to miejsce zdecydowanie warte zobaczenia, trochę po macoszemu traktowane w przewodnikach. Żałuję tylko, że nie dane mi było zobaczyć go po ciemku, jak w filmie Grande Bellezza Paola Sorrentino czy, we wspominanych już, Zakochanych w Rzymie. 

Warto pamiętać, że Termy Karakalli to jeden z niewielu zabytków/parków archeologicznych otwartych w poniedziałki (zwróćcie tylko uwagę na godziny otwarcia, bo w ten dzień kompleks działa trochę krócej).

Godziny otwarcia:
9:00-18:30 (w poniedziałki do 14:00)
Koszt: 6 euro (3 euro z kartą Roma Pass) bilet łączony z Villa Dei Quintili i Mausoleo di Cecilia Metella
Adres: Viale delle Terme di Caracalla, Roma, Lazio, Italy
Strona: klik

Dzień II: Kapitol - krótka wizyta - Forum Romanum - Palatyn - Termy Karakalli - Bazylika św. Jana na Lateranie - Bazylika św. Klemensa - Koloseum - Bazylika św. Piotra w Okowach - Piazza del Popolo - Schody Hiszpańskie - Fontanna di Trevi

Termy Karakalli
Mozaika w Termach Karakalli

Termy Karakalli


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz