wtorek, 22 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Koloseum

Co by tu napisać o Koloseum (wł. Colosseo), aby nie było banalnie? Trudne zadanie, bo też trudno o bardziej znany budynek w Europie, ba na całym świecie. Podejmę rękawicę - oto 10 mniej i bardziej znanych faktów o Koloseum w Rzymie:

1. Właściwa nazwa Koloseum to Amfiteatr Flawiuszów - arena została wzniesiona za czasów rządów cesarzy z dynastii Flawiuszów - Wespazjana i Tytusa.
2. Zwyczajowa nazwa pochodzi nie, jak zwykle się sądzi, od gigantycznych rozmiarów amfiteatru, ale prawdopodobnie od wielkiego (kolosalnego!) posągu, który stał nieopodal. Co ciekawe pomnik początkowo był poświęcony cesarzowi Neronowi, a później bogowi słońca (ze względu na niesławę i nikłą popularność tego pierwszego).
3. Przypuszcza się, że środki na wybudowanie amfiteatru pochodziły z łupów z tzw. wojny żydowskiej (a konkretnie ze Świątyni Jerozolimskiej)
4. Wbrew temu co wydaje się na pierwszy rzut oka, Koloseum nie jest idealnie okrągłe. Ma kształt elipsy o długości 188 i szerokości 156 metrów.
5. Amfiteatr mieścił 60 tysięcy miejsc siedzących i dodatkowe 10 tysięcy stojących - pojemność porównywalna ze Stadionem Narodowym w Warszawie.
6. Mówi się, że można go było opuścić w 10 minut - to niezły wynik nawet na dzisiejsze warunki.
7. W deszczowe lub bardzo upalne dni amfiteatr przykrywano specjalną osłoną - velarium.
8. W początkowym okresie funkcjonowania Koloseum odbywały się w nim inscenizacje wojen morskich - napełniano je wtedy wodą, na którą wpływały statki.
9. Prawdopodobnie ostatnia walka gladiatiorów w Amfiteatrze Flawiuszów miała miejsce w 435 roku.
10. Marmuru i trawertynu z Koloseum użyto do wybudowania między innymi pomnika Wiktora Emanuela II oraz Bazyliki św. Piotra

Zdarzyło mi się słyszeć i czytać wypowiedzi, że do Koloseum nie warto wchodzić, że wystarczy obejrzeć je z zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Może tak powiedzieć tylko ten, kto w nim nie był. Dopiero bowiem wewnątrz widać jaka to ogromna i bardzo skomplikowana konstrukcja. Jeżeli zdecydujecie się je odwiedzić, zastanówcie się na kartą Roma Pass - nam oszczędziła stania w naprawdę długiej kolejce (a było to późne majowe popołudnie - strach się bać co dzieje się w lipcu lub sierpniu).

Godziny otwarcia: w okresie letnim - to jest od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia - 8:30-19:15 - ostatnie wejście jest o 18:15
Koszt: 12 euro bilet łączony do Forum Romanum, Palatynu i Koloseum - możliwość zniżek/darmowego wejścia z Roma Pass
Adres: Piazza del Colosseo, 1RomeRM, Lazio 00184Italy
Stron internetowa: klik

Dzień II: Kapitol - krótka wizyta - Forum Romanum - Palatyn - Termy Karakalli - Bazylika św. Jana na Lateranie - Bazylika św. Klemensa - Koloseum - Bazylika św. Piotra w Okowach - Piazza del Popolo - Schody Hiszpańskie - Fontanna di Trevi

W Koloseum

Koloseum - Amfiteatr Flawiuszów


System korytarzy, które znajdowały się pod areną.

Koloseum w Rzymie.

Pozdrowienia z Koloseum :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz