sobota, 19 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Bazylika św. Jana na Lateranie

Bazylika papieska św. Jana na Lateranie (Arcibasilica Papale di San Giovanni in Laterano) zwana jest  Matką i Głową Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Taki napis widnieje na gzymsie nad wejściem do tej świątyni, pełniącej funkcję katedry Rzymu. Warto pamiętać, że na Lateranie aż do XIV wieku znajdowała się siedziba papieży. 

Budowę bazyliki zlecił już w IV wieku cesarz Konstantyn Wielki, ale swój właściwy kształt uzyskała dopiero w XIX wieku. Najlepiej do niej wejść od frontu (od strony Viale Carlo Felice). Widać wtedy, że jasna fasada w stylu klasycznym zwieńczona jest wielkimi posągami - centralna postać to Jezus, a po jego bokach stoją patroni kościoła św. Jan Chrzciciel i św. Jan Ewangelista. Środkowe drzwi, wykonane z brązu, to oryginał przeniesiony z kurii na Forum Romanum. Po wejściu do wewnątrz uwagę zwracają rzeźby po obu stronach nawy. Przedstawiają one apostołów, a ich autorem był Borromini. Powstały w ramach renowacji kościoła, którą zlecił mu papież Innocenty X. Nie jestem miłośniczką baroku, dlatego bazylika, mimo, że ogromna i zdobna, nie przypadła mi do gustu. Brak jej uroku budowli romańskich i podniosłości świątyń gotyckich. Ponieważ bardzo lubię gotyk, najbardziej mi się sposobał i zapadł w pamięć baldachim nad ołtarzem papieskim w tym właśnie stylu. Pod strzelistą, filigranową konstrukcją msze może odprawiać tylko papież.

Na Piazza di San Giovanni in Laterano, bezpośrednio przed bazyliką, stoi obelisk tzw. laterański. Przywieziony z egipskiego Karnaku, jest największym obeliskiem w Rzymie. W budynku po przeciwnej stronie ulicy znajdują się Święte Schody - Scala Santa. Marmurowe stopnie, dla ochrony pokryte drewnem, pochodzą z pałacu Piłata w Jerozolimie. Zgodnie z tradycją stąpał po nich Chrystus. Zaraz obok bazyliki znajduje się także najstarsze na świecie baptysterium, nam niestety nie udało się go zobaczyć (ze względu na napięty grafik i niedogodne godziny otwarcie).

Godziny otwarcia: bazylika 7:00-18:30; baptysterium 7:00-12:30 oraz 16:00-19:00
Koszt: bezpłatnie; dodatkowo płatny jest wstęp do wirydarza
Adres: Piazza di San Giovanni in Laterano, 4, Roma, Italia
Strona: klikBaldachim nad ołtarzem papieskim

Obelisk przed Bazyliką św. Jana na Laternie

Fragment fasady bazyliki na Lateranie

Bazylika św. Jana na Lateranie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz