czwartek, 17 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Palatyn

Septimonium to łaciński termin, oznaczający 7 wzgórz, na których wybudowano Rzym: Awentyn, Celius, Eskwilin, Kapitol, Kwirynał, Wiminał i Palatyn. Przyjmuje się, że miasto zostało ufundowane na ostatnim z nich, gdzie pasterz Faustulus wykarmił i wychował najsłynniejsze bliźnięta świata - Romulusa i Remusa. To zamierzchłe czasy owiane legendą, ale w późniejszych latach, jak mówią fakty, na Palatynie zamieszkiwali cesarze Rzymu (między innymi Oktawian August, Neron i Domicjan) oraz znane osobistości, a wśród nich Cyceron.

Do cesarza Domicjana należał ogromny pałac, który dzielił się wyraźnie na dwie częsci: Domus Flavia i Domus Augustana. Domus Flavia, służąca celom publicznym, oszałamiała ponoć licznymi, bardzo precyzyjnie wykonanymi, dekoracjami . Domus Augustana, część prywatna, mieszcząca komnaty, salony, a nawet baseny, przez wieki przekształciła się w przypominające labirynt ruiny. Z jej okolic roztacza się przepiękny widok na największy stadion antycznego świata czyli Circus Maximus. Jak już o boiskach mowa, to na Palatynie znajdował się hipodrom, na którym odbywały się wyścigi konne.

Na wzgórze można wejść bezpośrednio z Forum Romanum. Przechodzi się wtedy przez renesansowe ogrody - Orti Farnesiani, założone przez kardynała Aleksandra Farnese. To dobre miejsce na przystanek i chwilę wytchnienia. Na tarasie, poniżej nimfeum, panuje przyjemny chłód. Są tu kamienne ławeczki, na których można usiąść, odpocząć, coś przekąsić (i na przykład, jak ja, poczytać przewodnik). Zanim pójdzie się dalej, koniecznie trzeba rzucić okiem na forum, które widać stąd jak na dłoni.

Nie trzeba dobrze znać się na historii, aby docenić urok Palatynu, na który składają się malownicze widoki, romantyczne ruiny oraz bujna roślinność.

Godziny otwarcia: 8:30-19:00 (kasa biletowa zamykana jest na godzinę wcześniej)
Koszt: 12 euro bilet łączony do Forum Romanum, Palatynu i Koloseum - możliwość zniżek/darmowego wejścia z Roma Pass - polecam, dla posiadaczy tej karty jest osobna kolejka, która porusza się w oka mgnieniu
Adres: Piazza Santa Maria Nova, 53RomaRM, Lazio 00186Italy
Stron internetowa: klik

Dzień II: Kapitol - krótka wizyta - Forum Romanum - Palatyn - Termy Karakalli - Bazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Klemensa - KoloseumBazylika św. Piotra w Okowach - Piazza del Popolo - Schody Hiszpańskie - Fontanna di Trevi

Widok na Forum Romanum z ogrodów Farnese

Hipodrom na Palatynie

Nimfeum


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz