czwartek, 24 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Bazylika św. Piotra w Okowach

Okolice Bazyliki św. Piotra w Okowach (wł. Basilica di San Pietro in Vincoli) to enklawa spokoju w hałaśliwym i ruchliwym centrum Rzymu. Ujęła mnie zaciszność tego miejsca, pobliskie budynki obrośnięte zielonym bluszczem, melodia wygrywana przez ulicznego grajka i uprzejmy Włoch, który wskazał nam drogę. Choć przyszliśmy tu obejrzeć słynne na cały świat dzieło Michała Anioła, to chyba taka atmosfera była tym, czego naprawdę potrzebowałam po dobrych kilku godzinach zwiedzania.

Kościół św. Piotra w Okowach został ufundowany przez cesarzową Eudoksję już w V wieku. Skromny z zewnątrz, kryje w środku niezwykły skarb. Mam tu na myśli niedokończony grobowiec papieża Juliusza II, projektu i dłuta Michała Anioła. Wspaniała rzeźba, centralną postacią której jest Mojżesz, znajduje się przy końcu nawy głównej. Marmurowa postać biblijnego proroka robi ogromne wrażenie, nie tylko ze względu na swój rozmiar (jest olbrzymia!), ale przede wszystkim ze względu na świetnie oddany grymas na jego twarzy. Mojżesz podobno nie pozostawił obojętnym nawet samego autora, bo mówi się, że Michał Anioł uderzył posąg w kolano ze słowami "Mojżeszu przemów".

Sama świątynia również bardzo mi się spodobała. Jest bardzo jasna i przestronna, harmonijności nadają jej dwa rzędy kolumn w stylu doryckim, a kolorytu freski na suficie. Bazylika jest miejscem pielgrzymek, ponieważ pod ołtarzem, w zdobnym relikwiarzu wykonanym ze złota i kryształu górskiego przechowywane są łańcuchy, którymi skuty był św. Piotr.

Podobno w kościele w ciągu dnia są tłumy, my byliśmy późnym popołudniem czy nawet wczesnym wieczorem i było właściwie pusto, polecam więc tę porę.

Godziny otwarcia: 8:00-12:30 i 15:00-18:00
Koszt: bezpłatnie
Adres: Piazza di San Pietro in Vincoli 4a, Roma

 Dzień II: Kapitol - krótka wizyta - Forum Romanum - Palatyn - Termy Karakalli - Bazylika św. Jana na Lateranie - Bazylika św. Klemensa - Koloseum - Bazylika św. Piotra w Okowach - Piazza del Popolo - Schody Hiszpańskie - Fontanna di Trevi

Grobowiec papieża Juliusza II i słynny Mojżesz dłuta Michała Anioła

Łańcuchy, którymi był skuty św. Piotr.
Okolice Bazyliki św. Piotra w Okowach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz