niedziela, 20 lipca 2014

Rzym - dzień drugi - Bazylika św. Klemensa

Rzym należy zwiedzać nie tylko w poziomie, ale także, co może zabrzmieć dziwnie, w pionie. Poruszając się w głąb ziemi, wędrujemy także w głąb historii. Najdoskonalszym tego przykładem jest Bazylika św. Klemensa (Basilica di San Clemente al Laterano).

Z poziomu ulicy wchodzimy do świątyni, której początki datowane są na XII wiek. Zdobią ją złociste, fantazyjne, zachwycające precyzją wykonania mozaiki. Mnie spodobała się szczególnie ta w absydzie, przedstawiająca krzyż jako drzewo życia. Warte uwagi są także freski. Po zejściu o poziom niżej, znajdziemy się w kościele z IV wieku, wybudowanym dla uczczenia pamięci świętego Klemensa, papieża i ojca kościoła. Klemens zginął tragiczną śmiercią - został wrzucony do morza z przywiązaną do szyi kotwicą, która stała się symbolem jego męczeństwa. Stąd też jej motyw powtarza się zarówno w starożytnym, jak i w średniowiecznym kościele.

Schodząc na najniższy poziom docieramy do najstarszych, bo pochodzących z I wieku naszej ery, pozostałości. Są to ruiny rzymskiego domu oraz świątyni Mitry wraz z oryginalnym, poświęconym mu, ołtarzem. Mitra to staroirański bóg lojalności i zobowiązań, czczony w Persji, Indiach, a także w starożytnej Grecji i Rzymie. Dzień narodzin Mitry - 25 grudnia - tradycyjnie uznawany jest także za dzień narodzin Jezusa Chrystusa. W tym miejscu dobitnie widać, jak przeplatają się ze sobą religie. To niesamowite od jak wielu wieków ludzie przychodzą do jednego miejsca aby się pomodlić, nieistotne do jakiego boga.

W bazylice, ani w jej podziemiach, niestety nie można robić zdjęć, a moje gapiostwo sprawiło, że nie mam nawet jednego ujęcia z zewnątrz.

Uwaga! Do rzymskich kościołów należy wchodzić odpowiednio ubranym. Powinnam była o tym wspomnieć już przy opisywaniu kościoła Sant'Ivo alla Sapienza, ale jakoś mi to umknęło. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą mieć zakryte ramiona i kolana. Ja w tym celu, w torebce, noszę ze sobą pareo lub długą spódnicę oraz bluzkę z długim rękawem.

Godziny otwarcia: 9:00-12:30 i 15:00-18:00
Koszt: do bazyliki - wejście bezpłatne; bilet do wykopalisk kosztuje 5 euro - można go kupić w zakrystii
Adres: Via Labicana 95 Roma 00184 Italia
Strona: klikBrak komentarzy:

Prześlij komentarz