sobota, 9 sierpnia 2014

Rzym - dzień trzeci - Bazylika św. Pawła za murami

Ogromna. To pierwsze określenie, jakie przychodzi do głowy, po wejściu do Bazyliki św. Pawła za Murami (wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura). Nic dziwnego, skoro jest to jeden z najważniejszych kościołów katolickich. Pierwszą świątynię zbudowano tu już w IV wieku, dla upamiętnienia miejsca zgonu (poprzez ścięcie) i pochówku św. Pawła.

Oprócz wielkości, największe wrażenie zrobiły na mnie mozaiki zdobiące bazylikę, a szczególnie ta przedstawiająca Chrystusa Pantokratora w absydzie. Podobnie jak w wielu rzymskich kościołach, także i tu, aby obejrzeć mozaiki w pełnej krasie należy wrzucić w oznaczone miejsce 1 euro. Wtedy zapalają się światła i misterne obrazy ukazują się w pełnym blasku.

Budynek, który widzimy dziś jest stosunkowo młody, bo pochodzi z XIX wieku. Jest rekonstrukcją świątyni, która spłonęła w 1823 roku. Podobno bardzo dobrze odwzorowuje Bazylikę Ulpia z Forum Trajana. Z wcześniejszych zabudować pozostały drzwi z brązu z XI wieku,  bardzo precyzyjnie dekorowane scenami z nowego i starego testamentu oraz przepiękny, bogaty romański świecznik wielkanocny.

Przy bazylice znajduje się przeuroczy wirydarz. Rosną w nim róże, a otaczają go śliczne filigranowe kolumienki.

W sklepiku obok można kupić nalewkę - benedyktynkę, która podobno świetnie działa na dolegliwości żołądkowe. W tym roku wiozłam ze sobą do Polski, na specjalnie zamówienie, dwie butelki.

Do Bazyliki św. Pawła za Murami dojechaliśmy metrem linii B. Przystanek znajduje się właściwie naprzeciwko świątyni.

Godziny otwarcia: bazylika 7:00-18:30; klasztor 8:00-18:15
Koszt:  bazylika - bezpłatnie; klasztor - 4 euro
Adres: Piazzale San Paolo, 1, 00146 Roma
Strona internetowa: klik


Bazylika św. Pawła za murami. Strefa eksterytorialna Watykanu.

Wirydarz Bazyliki św. Pawła za murami

Chrystus Pantokrator w absydzie

Bogato zdobiony sufit w bazylice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz