niedziela, 7 września 2014

Rzym - dzień trzeci - Muzea Kapitolińskie

Muzea Kapitolińskie (wł. Musei Capitolini) to jedna z najstarszych publicznych placówek muzealnych na świecie i punkt obowiązkowy dla wszystkich wielbicieli starożytnych rzeźb.

Muzea, założone w XV wieku, zajmują 2 wspomniane już wcześniej budynki przy Piazza Campidoglio - Palazzo dei Conservatori oraz Palazzo Nuovo. Zwiedzanie rozpoczyna się na dziedzińcu pierwszego z nich. Znajdują się na nim fragmenty posągu cesarza Konstantyna. Sądząc po rozmiarach stopy i głowy, musiał być on naprawdę ogromny.

W kolejnych salach wyeksponowane są oryginały rzeźb, których kopie widzieliśmy dopiero co na placu: Wilczycy Kapitolińskiej i posągu cesarza Marka Aureliusza. Ten ostatni jest przepięknie wyeksponowany w nowoczesnym atrium. Ta świetnie zachowana rzeźba do naszych czasów przetrwała prawdopodobnie tylko dlatego, że przez wieki postać na koniu uważano za Konstantyna Wielkiego - chrześcijańskiego cesarza. Bodaj jeszcze większa wrażenie zrobiła na mnie jednak Wilczyca, zwłaszcza gdy spojrzałam na tabliczkę z informacją o dacie jej powstania - V wiek p.n.e. Niesamowite. Dla mnie to naprawdę rewelacja, w jak świetnym stanie się jest... i jak blisko niej można podejść. Włosi mają dość lekki stosunek do swoich zabytków, może dlatego, że mają ich tak wiele.

W czasie gdy my byliśmy w Muzeach odbywała się tam wystawa czasowa, której tematem był kolejny z eksponatów - Spinario  czyli rzeźba przestawiająca chłopca wyciągającego cierń ze stopy. Przedstawiono rzeźbiarskie wariacje na jego temat, z różnych miejsc i różnych epok. Całkiem ciekawe doświadczenie. Podobno w Muzeach często odbywają się takie wystawy - warto wcześniej sprawdzić na ich stronie internetowej (klik).

To tylko zaledwie kilka przykładów z przebogatych zbiorów Muzeów, ale aby nie zanudzać, na tym zakończę.

PS jeśli kogoś nie interesuje sztuka, to fajną sprawą, samą w sobie, jest przejście podziemne między Palazzo dei Conservatori, a Palazzo Nuovo.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 9:00-20:00; kasa biletowa zamykana jest na godzinę wcześniej; Muzea zamknięte są w poniedziałki.
Koszt:  16 euro bilet łączony z Centrale Montemartini obejmujący także wstęp na wystawę tymczasową (14 euro z Roma Pass)
Adres: Piazza del Campidoglio 1 - 00186 Roma
Strona internetowa: klik

Dzień III: Bazylika św. Pawła za murami - Bazylika Matki Boskiej Większej - Palazzo Massimo alle Terme - Bazylika Matki Bożej Anielskiej - Bazylika Santa Maria in Cosmedin (Usta Prawdy) - Bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego - Kapitol i schody La Cordonata - Muzea Kapitolińskie - Zamek świętego Anioła

Marek Aureliusz. Jedna z niewielu konnych rzeźb ze starożytnego Rzymu, które pozostały do naszych czasów.

Wilczyca Kapitolińska.

Głowa Konstantyna Wielkiego - dziedziniec Palazzo dei Conservatori


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz