wtorek, 2 września 2014

Rzym - dzień trzeci - Bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego

Z okolic bazyliki Santa Maria in Cosmedin wróciliśmy znów bliżej centrum. Zdaję sobie sprawę, że mój plan momentami może wydawać się dość chaotyczny, ale to wszystko przez godziny otwarcia rzymskich kościołów. Nie ma w nich żadnej reguły i niekiedy musieliśmy się mocno nagimnastykować, aby zobaczyć wszystko, co chcieliśmy. Właśnie. Kościoły. Przed nami kolejny z nich, obiecuję, że to już ostatni trzeciego dnia. Wznosząca się na Kapitolu bazylika Santa Maria in Aracoeli (czyli Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego czy też Matki Bożej na Ołtarzu Niebios) została zbudowana w połowie XIV wieku, po ustaniu śmiercionośnej zarazy.

Za bardzo prostą, wręcz surową, ceglaną fasadą kryje się jasne wnętrze. Za największy skarb w kościele uważane są freski Pinturicchia, przedstawiające życie św. Bernarda. Niestety wewnątrz nie wolno robić zdjęć, więc ich nie uwieczniłam. W jednym z przewodników wyczytałam, że kościół przez długi czas był domem dla cudownej rzeźby zwanej Bambino. Figurka Dzieciątka Jezus, wykonana z drewna oliwki z Ogrodu Getsemani, miała podobno moc uzdrawiania, a powóz którym była wysyłana na pomoc ciężko chorym miał pierwszeństwo na rzymskich ulicach (jak dziś karetki). Niestety w 1991 roku figurka została ukradziona i dziś w kościele znajduje się tylko jej kopia.

Sprzed bazyliki można przedostać się na jeden z tarasów pomnika Wiktora Emanuela II (Vittoriano), skąd roztacza się fantastyczna panorama Rzymu, oraz na Piazza del Campidoglio, gdzie udamy się za chwilę.

Godziny otwarcia: 9:00-12:30 i 15:00-18:30
Koszt:  bezpłatnie
Adres: Scala dell'Arce Capitolina, 14
Strona internetowa: klik

Bazylika Santa Maria in Aracoeli

Widok z tarasu Vittoriano.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz