wtorek, 21 kwietnia 2015

Tajlandia - dzień czwarty - Lak Mueang

Kilka kroków od Wielkiego Pałacu znajduje się bardzo ciekawy i, co niemniej ważne, nieoblegany przez turystów obiekt. Lak Mueang (także Lak Muang), bo o nim mowa, to pozłacany słup, o charakterystycznym fallicznym kształcie. Wyznacza on umowne centrum miasta i zamieszkiwany jest przez jego opiekuńcze duchy*. Słup postawiono w tym miejscu na polecenie króla Ramy I, 21 kwietnia 1782 roku, czyli w dniu przeniesienia stolicy do Bangkoku z Thonburi (dziś jego dzielnicy). Nie była to data przypadkowa, ale starannie wybrana przez astrologów, jako czas w którym duchy sprzyjające miastu były wyjątkowo silne. W środku Lak Mueang umieszczono horoskop miasta, a nad nim wystawiono świątynię o tej samej nazwie. Przyjmuje się, że jej wysoki marmurowy pawilon to pierwsza budowla nowej stolicy.

Dziś świątynia odgrywa bardzo ważną rolę dla Tajów, którzy wierzą w ogromną moc duchów ją zamieszkujących. Przychodzą do niej modlić się o rzeczy mniej lub bardziej ważne. Podobno odwiedza ją wiele młodych małżeństw by poprosić o potomstwo i rodziców, by zapewnić zdrowie swoim dzieciom. Czytałam też, że jest szczególnie oblegana rankiem i wieczorem, w przeddzień rozstrzygnięć dużych loterii. My byliśmy tam w dzień powszedni, około południa, i modlących się było naprawdę wielu. Część z nich paliła kadzidła, część ofiarowywała owoce, inni obwiązywali drewniane słupy kolorowymi, tiulowymi wstęgami, a jeszcze ktoś potrząsał drewnianym pudełkiem z patyczkami (każdy z nich oznacza inną wróżbę). 

W Lak Mueang panuje niesamowita, wręcz hipnotyczna atmosfera. Zaskakuje też niesamowity spokój (zwłaszcza po wizycie w Wielkim Pałacu i świątyni Szmaragdowego Buddy). Trudno o bliższy o kontakt z tradycją i religią. Serdecznie polecam zboczyć trochę ze szlaku i zamiast pędzić od razu do War Arun czy Wat Pho zajrzeć najpierw tu.

* Prawie każde tajskie miasto ma swój Lak Mueang. Zgodnie z tradycją odległości między miejscowościami są mierzone między tymi słupami.


Lak Muang
Marmurowy pawilon nad Lak Mueang.

Lak Mueang
Falliczne złote słupy. Niektórym bardziej przypominają szparagi ;)

Lak Muang
Kwiaty dla duchów.

Lak Mueang

Lak Mueang


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz