poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Tajlandia - dzień czwarty - Wat Suthat

Tuż za Wielką Huśtawką znajduje się jedna z najważniejszych świątyń w Bangkoku - Wat Suthat, której budowę zapoczątkował w 1807 roku, wielokrotnie już tutaj wspominany, król Rama I. Nie udało mu się jej ukończyć, ale dzieło kontynuowali dwaj jego następcy. Największy udział przypisuje się królowi Ramie II, który podobno osobiście współtworzył drzwi do wihanu*. Imponujące, rzeźbione wrota z drewna tekowego, o wysokości 5,5 metra, dziś można podziwiać w Muzeum Narodowym w Bangkoku. 

Teren świątyni jest jasny i bardzo zadbany, marmurowa posadzka aż błyszczy w słońcu. Właściwie można powiedzieć, że jest to muzeum rzeźby na świeżym powietrzu, bo wystawiono tu wiele posągów: kamiennych i brązowych, przedstawiających zwierzęta, ludzi i budynki. Moją uwagę szczególnie zwróciły wykonane z brązu konie, których szyje dekorowane są wieńcami ze świeżych kwiatów. Wihan świątyni, jak przystało na największy tego typu obiekt w Bangkoku, sprawia majestatyczne wrażenie. Jego wnętrze, mimo, że wysokie i przestronne, jest także bardzo mroczne. Ściany zdobią freski w ciemnej kolorystyce. Na samym środku stoi duży, ponad 8-metrowy pomnik Buddy*, przeniesiony tu z dawnej stolicy - Sukhotai. Liczy on sobie ponad 800 lat.

Wat Suthat to kolejne miejsce na trasie naszej wędrówki, gdzie więcej było tubylców, niż turystów. Mogliśmy więc usiąść spokojnie i obserwować, nie tylko świątynię, ale też odwiedzających ją ludzi.

* Miejsce zgromadzeń w świątyni buddyjskiej. 
** Pamiętajcie, że stojąc lub siedząc przed posągiem Buddy nie wolno kierować w jego stronę stóp - stać trzeba lekko bokiem (jak Egipcjanie na reliefach ;) ), a siedzieć po turecku, w pozycji kwiatu lotosu lub na piętach.

Dzień IV:  Wielki Pałac i świątynia Szmaragdowego Buddy - Lak Mueang - China Town i Wielka Huśtawka - Wat Suthat - Wat Ratchabophit - Wat Pho - Kolacja widokiem na Wat Arun

Wat Suthat w Bangkoku.

Rząd złotych posągów Buddy. Niezapomniane wrażenia.

Wat Suthat

Koń z brązu, w tle kamienne pagody. Na terenie świątyni jest ich 28.

Wat Suthat

Budda z Sukhotai. Liczy sobie ponad 800 lat i ma 8 metrów wysokości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz