sobota, 4 października 2014

Rzym - dzień czwarty - Plac św. Piotra

Bardzo już długo zabieram się to tej notatki, no bo co niby napisać o miejscu, które widział każdy. Nawet jeśli nie byliście tu jeszcze osobiście, to z pewnością widzieliście Plac św. Piotra (wł. Piazza San Pietro) w telewizji,  książkach i prasie. Będzie więc krótko i rzeczowo.

Plac o powierzchni prawie 77 000 metrów kwadratowych został zaprojektowany przez Berniniego, autora Porta del Popolo, rzeźb na moście Anioła i Fontanny 4 rzek. Z dwóch stron otaczają go 284 majestatyczne kolumny, ustawione po 4 w rzędzie. Na attyce wieńczącej kolumnadę znajduje się 140 posągów świętych, wśród nich jeden polski - dominikanin Jacek Odrowąż. Z kolumnadami związana jest ciekawostka. W dwóch przeciwległych miejscach na placu, białą farbą, namalowane są kręgi, podpisane "Centro del Colonnato" - stańcie na jednym z nich, a 4 rzędy kolumn zleją się w jeden. Ot, taki trik optyczny (sprawdzony, to działa!). Po środku placu stoi obelisk z Cyrku Nerona, a z jego lewej i prawej strony, w równej odległości, znajdują się jeszcze dwie barokowe fontanny.

To w zasadzie suche fakty o placu, ale pisać jaki to on piękny, ogromny i wspaniały nie będę, bo widać to na pierwszy rzut oka. A jeśli wybieracie się do Bazyliki św. Piotra (o której za chwilę), to czasu na przyjrzenie się każdemu elementowi placu, będziecie mieć aż nadto - kolejka bywa naprawdę długa. 

Jeden błąd taktyczny, który popełniliśmy, to wizyta na Placu i w Bazylicę w środę, gdy odbywa się audiencja generalna. Nie dość, że ludzi było dużo, to plac był zastawiony barierkami i plastikowymi krzesełkami, co nie wyglądało to ładnie.

Dzień IV: Muzea Watykańskie cz.1 i cz.2 - Pizzarium - Plac św. Piotra - Bazylika św. Piotra - La Gelateria Frigidarium - Panteon - Rzym nocą

Ciemne chmury nad Watykanem.

Widok z kręgu - Centro del Colonnato.

Trochę nietypowy widok nie na Bazylikę, ale sprzed Bazyliki.

Na dowód, że wizyta w Watykanie w środę, to nie najlepszy pomysł.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz